En Süper Doğa Manzaraları Fotoğrafları Resimleri 2022

En Süper Doğa Manzaraları Fotoğrafları Resimleri için Beş Önemli İpucu

Eller aşağı! Şimdiye kadar en çok aldığım soru; ‘’Mükemmel doğa manzaraları fotoğrafları nasıl elde edebilirim?’’dir. Maalesef mükemmel fotoğraflar elde edebilmek için birçok kişi yeni dijital lensi değiştirilebilen fotoğraf makinelerine yönelir; ancak en küçük bir rüzgârda bile elde edecekleri fotoğraf kötü olacağından yaptıkları tercih hüsranla sonuçlanacaktır.

Sırf bu yüzden mükemmel doğa çekimlerine yönelik beş ayrı taktiği bir araya getirip, sizlere sunduk.

En Süper Doğa Manzaraları Fotoğrafları Resimleri
En Süper Doğa Manzaraları Resimleri

En Süper Doğa Manzaraları Fotoğrafları Resimleri için En Doğru Işığın Peşine Düşünüz.

Sizce güzel ışık ne anlama gelmektedir? Açıkçası kötü ışık diye bir şey yoktur ve bunu aklınızdan çıkarmanız gerekmektedir; aslında sizi zorlayan şey öğle saatlerinde güneş ışığının aşırı sert düşmesinden dolayı çekimini yapacağınız görsellerin daha zor elde edilmesidir. Bildiğiniz gibi öğle saatlerinde güneş oldukça sert bir halde düşmekte ve koyu gölgelerde renkleri ve tonlamaları kapatmaktadır.

Anlayacağınız çekim yapmak için tercih edeceğiniz zaman dilimi, konunuza alan derinliği katmanıza ve ölçü vermenize yarayan ilginç ışık oyunlarının olduğu güneşin gökyüzünde daha alçak yer aldığı saatlerdir. Ayrıca bu sıcak ışıklar gün batımı ve gün doğumu saatlerine yakın olduğundan dolayı görsele daha sıcak renkler katmanıza yardımcı olacaktır.

 

Mükemmel ışığı yakalayabilmek için bakmanız gereken diğer bir yer ise fırtına kenarlarıdır. Bunun sebebi ise bir fırtına geçtiğinde bulutların açılıp güneşi tepeden geçirmesi ve böylelikle karanlık gökyüzüne karşı ön planda parlak dramatik bir havaya neden olmasıdır. Hava temiz, yer ise ıslaktır; böylece güneş rengârenk ışıklar yansıtmaktadır. Bu tarz fırtınalar erken geçip, anında değişeceğinden dolayı hazırlıklı olmanız gerekecektir.

 

Anti-sosyal zamanlar olacağından dolayı günün boş saatlerinde çekim yapmak oldukça zordur. Gün doğumundan hemen sonraki zaman oldukça erken olacağından ve birçoğumuzun beş gün boyunca işe gitmek zorunda olacağından dolayı yapacağınız çalışmalar oldukça sıkıntılı geçecektir. Öğle saatlerinde, öğle yemeğiniz servis edildiği zaman en güzel ışık düşeceğinden ailenizi arkada bırakıp geri döndüğünüzde soğuk bir yemek yemek oldukça can sıkıcı bir durum olacaktır.

En Süper Doğa Manzaraları Fotoğrafları Resimleri
En Süper Doğa Manzaraları Resmi

En Süper Doğa Manzaraları Fotoğrafları Resimleri için Tembel Olmayınız.

Görselinizde iyi ışığı yakalamak, makyajlı ve makyajsız bir model çekimi yapmak gibidir. Bunu elde edebilmek için sabahın erken saatlerinde ve gecenin geç saatlerinde çalışmanız gerekmektedir. Bu ise, gün doğumunda doğru ışığı yakalayabilmek için karanlıkta yürüyüşe çıkmanız gerektiği anlamına gelmektedir. Sabahın köründe, parlak ışığı yakalayabilmek için yola çıkacağınızdan dolayı yanınızda fazladan sıcak tutacak kıyafetler ve ayık kalmanıza yarayacak olan kahveyi almanız gerekir.

Ayrıca sabır önemli bir noktadır. Gün boyunca yürümüş ve gün ortasında Yosemite Vadi ’sinden aşağıya bakarken mükemmel manzarayı yakalamış olabilirsiniz; ancak günün bu saatlerinde güneş berbat olacağından herhangi bir çekim yapamayacaksınız. Bu çekimi yapabilmek içinse oralarda bir yerlerde, güneşin alçalacağı ve güzel bir gün batımı oluşturacağı saati sabırlı bir şekilde oturup beklemeniz gerekecektir. Işık size istediğinizi vermeyebilir, diğer bir gün tekrardan denemeye hevesiniz var mı? Varsa eğer yapacağınız çekim diğer bir tünel görüntüsü olmayacaktır.

En Süper Doğa Manzaraları Fotoğrafları Resimleri
En Süper Doğa Manzaraları Fotoğrafları Resimleri

En Süper Doğa Manzaraları Fotoğrafları Resimleri için Görselinizi Tanıyınız

Hepimizin aklının bir yerlerinde yeşil bir çim alan bulunmaktadır. Bundan dolayı mükemmel bir doğa manzarası çekimi yapabilmek için seyahat etmemiz gerektiğine inanmaktayız. Gerçek ise bulunduğunuz bölgeyi elinizin tersi gibi bildiğinizdir; ancak bilmiyorsanız arabanıza atlayıp, keşfetmeye başlamanız gerekecektir. Buna dayanarak söyleyebileceğim şey ise başarıyla çektiğim fotoğraflarımın büyük bir çoğunluğu evimden 75 mil uzakta olanlardı. Aklınızda bulundurmanız gereken şey dünyanın tamamının her gün bulunduğunuz bölgeye gelip bakmadığıdır. Böylece çekimleriniz, sıkıcı ve tekrarlı bir hal almışsa bile hayranlarınız için her zaman heyecan verici ve yeni olacaktır.

 

Seyahat etmeden önce gideceğiniz bölge hakkında araştırma yapmayı asla unutmayınız. Örneğin, benim için Google Earth bir yeri araştıracağım zaman kullandığım en güzel uygulamadır. Tabii ki sizler bir adım daha ilerleyip, arazinin gün doğumu ve gün batımı bilgilerini de veren The Photographers Ephemeris adlı uygulamayı da kullanabilirsiniz. Güneşin ne zaman tepe noktasına geleceğini ve hangi açıdan vuracağını bilmek hayatınızı kurtaracak olan bir bilgidir. Bense, bir şelaleyi çekebilmek için güneşin tepe çizgisine düştüğü zamanı beklemem gerektiğini buldum. Bu araştırmayı kullanabildiğinizin bilinilmesi hayran kitlenizi artırmakta ve hayranlarınızın sizleri bir rock yıldızı olarak düşünmesini sağlamaktadır.

En Süper Doğa Manzaraları Fotoğrafları Resimleri için Korkmayınız

Hayatınız boyunca bir dereyi geçmeyi veya mükemmel bir bakış açısı elde edebilmek için çamura yatmayı reddettiğinizden dolayı mükemmel bir doğa manzarasında yer almanıza rağmen çekim yapamadığınız oldu mu? Aslında zaman bakış açımızı değiştirirken aynı zamanda yaptığımız çekimleri de değiştirmektedir. İnanın bana sizleri tehlikeli bir şey yapmaya zorlamayacağım; sizlerden tek isteğim kendinizi rahat hissettiğiniz noktadan çıkarıp ciddi anlamda güzel bir çekim yapabilmek için zorlamanızdır. Örneğin, dalgalı bir suda çekim yaparken ıslanmamak için derenin ortasında durduğumu ve uzun çizmelerimi giydiğimi görebilirsiniz.

 

Belki de temiz bir gökkuşağı elde edebilmek için yere eğilmeniz ve çamurun üzerine uzanmanız gerekmektedir. Karanlıktan korkuyorsanız eğer sizleri korkutan şeylere dönüp bakmanız gerekecektir. Ayrıca mavi saate kadar bekleyip, karanlığı aydınlatan parlak ışıkların olduğu an arabanıza gidebilirsiniz. Dahası sivrisinekler, Afrika arıları gibi hareket edebilir. İstediğiniz çekimi yapabilmek için yanınızda böcek ilacı ve sineklik bulundurunuz. Açık söylemek gerekirse manzara fotoğrafçılığı sık sık zor, biraz tehlikeli ve açık açık sıkıcıdır; ancak bunlarla başa çıkmaya karar vermişseniz elde edeceğiniz sonuçlar mükemmel olacaktır.

En Süper Doğa Manzaraları Fotoğrafları Resimleri için Çeşitli Odak Uzaklıklarından Yararlanınız

Birçok insan için doğa fotoğrafçılığı, geniş açılı lenslerin kullanılarak büyük harcamaların yapıldığı bir iştir; ancak bu sefer değişik bir şey deneyip, çekiminizi geniş bir odak uzaklığı ile beraber yapın. Odak lens sayesinde odağı tüm detaylarıyla yakalarsınız. Eskiden olan bütün dikkat dağınıklığına sebep olan şeyleri görür ardından da görsele en iyisini katmak için var gücünüzle çalışırsınız.

 

Geniş açılı lensler dağ zirvesi gibi nesneleri daha da uzak ve küçük yapma eğilimindedir. Uzun odak uzaklıklı lensler ise nesneleri daha yakına çekerek diğer nesnelerle birliktelik yaratır ve çekim harika bir görüntüyle sonuçlanır.

Halen geniş açıyla mükemmel etkiyi yaratabilirsiniz; ancak birçok kişi, geniş açılı lenslerin nesneleri bir araya getirdiğini söylemesinden dolayı çekim esnasında birçok hata meydana gelir. Aslında doğru olan, bu söylemin tam tersidir. Görsele daha çok şey sığdırdığınızdan dolayı, çevreyi doldurup daha az dikkat dağınıklığına sebep olan şeyleri yakınlaştırır.

Yorum yapın