Süper En Ucuz Fotoğraf Makinesi ve Malzemeleri Tavsiyesi 7

Süper En Ucuz Fotoğraf Makinesi ve Malzemeleri Tavsiyesi

 

Son birkaç senedir etrafı sponse edilen fotoğrafçılarla dolu olan ve kendisine de sponsor olunan bir profesyonel fotoğrafçı olarak, kimsenin yüksek sesle dile getirmeye cesaret edemediği; hangi fotoğrafçılık aksesuarları ve fotoğrafçılık ekipmanları olursa olsun, satın al tuşuna basmadan önce kendinize sormanız ve kararınızı ona göre almanız gereken tek konuyu sizinle paylaşmak istiyorum.

Ucuz Fotoğraf Makinesi : Neye İhtiyacınız Varsa Ve Ne İşinizi Görüyorsa Onu Alın

Bunun dışındaki her şey önemsiz. Bizler fotoğrafçılar olarak sürekli yeni kamera, yeni lens, yeni aydınlatma ekipmanları ve benzeri ürünlerle bombalanıyoruz ve hepsini de satın alıyoruz. Neden acaba, gerçekten, hiç düşündünüz mu? Bir öncekine kıyasla sadece pek az bir farkı olan o üçüncü nesil lense niye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsunuz? Niye sokağın aşağı kısmında oturan Billy Bob’un ne kullandığı ya da sizin kullandıklarınız hakkında müşterilerinizin ne düşüneceği sizin için bu kadar önemli?

Gordon Ramsey sizin mutfağınızı ziyaret etse ve sizin kullandığınız fırın ve malzemelerin aynına sahip olsa dahi, onun sizden daha iyi yemek pişireceğini bilirsiniz. Yemeği fırın yapmaz, Şef yapar. Her ne kadar farklı özelliklere sahip bir birinden farklı fırınlar olsa da, yemek pişiremem çünkü benim ki elektrikli fırın, gazlı değil gibi bir bahane ileri sürmek çok manasızdır. Eğer açsanız, sonuçta tadı nasıl olursa olsun, o yemeği pişirmek için bir yol bulacaksınızdır. Açken, bu açlığı geçirmek için mutlaka bir çözüm bulursunuz.

Aslında fotoğrafçılıkta da durum bundan çok farklı değil. Elinizdeki işi bitirebilmek için, sahip olduğunuz ekipmanla elinizden gelenin en iyisini yaparsınız.

Ucuz Fotoğraf Makinesi
Ucuz Fotoğraf Makinesi

 

Ucuz Fotoğraf Makinesi  : İhtiyaçlar mı İstekler mi?

Ben büyürken ailem hep aynı şeyden bahsedip durmuştur, ihtiyaç mı yoksa istek mi? Bir tanesi yaşamı sürdürebilmek için bir gereklilik diğeri ise bir duygudur. Bir şeyi istiyor olmanız, ona ihtiyacınız olduğu anlamına gelmeyebilir. Profesyonel fotoğrafçıların tabi ki de bir kameraya ihtiyacı olacaktır ama ne tür bir kamera istediğiniz tamamen sübjektiftir.

Açık olmak gerekirse: sürekli olarak çalıştığım bir sürü şirket var. Mesela, şu anda, Phase One firmasıyla turdayım ve organize ettikleri Photo Forum’a konuşmacı olarak katılacağım. Ortalama herhangi bir fotoğrafçı Phase One IQ3 100MP Digital Back’i (yaklasik 43.990,00 Dolar) alım gücüne sahip değildir. Eğer 2 saatlik portre çekimi için müşteriden 50 Dolar talep eden bir portre fotoğrafçısıysanız ve bu kamerayı almayı düşünüyorsanız o zaman önceliklerinizi gözden geçirmeniz gerekir. Benim de bir IQ3’üm yok ama eğer ihtiyacım olursa da kiralarım, satın almam, işte bu kadar basit.

Gördüğünüz üzere fotoğrafçılar bu A mı B mi çekişmesinde baştan kendilerini kaybetmiş durumdalar ve aldıkları spesifik pozisyon konusunda da gereğinden fazla tutkulular. Gerçek şu ki; nasıl hayatta birbirinden farklı koşullardan geliyorsak, fotoğrafçılık da böyle, hepimizin farklı ihtiyaçları var. Bir fotoğrafçı olarak benim için önemli olan bir konu sizin için aynı önemi arz etmeyebilir. Bu çok doğaldır ve sonuna kadar saygı duyarım.

Herhangi bir fotoğrafçılık ekipmanına yatırım yapmadan önce her zaman kendi şahsi ihtiyacınızın ne olduğunu gözden geçirmelisiniz. Düşük ışık özelliği mi gerekiyor? Daha küçük bir şeye mi ihtiyacınız var? Sağlamlığı önemli mi? Eğer yeni bir aydınlatma ekipmanı arayışındaysanız, çok güçlü bir şeye mi ihtiyacınız var? Hızlı senkronize olabilme özelliğine mi ihtiyacınız var? Fotoğrafladığınız görüntüde görmek istediğiniz görüntüyü size verebilecek spesifik ihtiyaçlar neler?

Ucuz Fotoğraf Makinesi
Ucuz Fotoğraf Makinesi
Ucuz Fotoğraf Makinesi  : Benim hikayem

Kabul ederler ya da etmezler, piyasada bulunan büyük şirketlerden (ticari şovlarda koca koca stantları olan şirketlerden bahsediyorum) bazılarının ürünlerini ben filme almışımdır. Videosunu çektiğim kamera şirketinin çekimini yaparken rakip şirketin kamerasını kullanmışlığım vardır. Bunu da, o an bana ihtiyacım olan görüntüyü yaratabilmek için en etkin çözümü rakip kamera sağlayabildiği için, yapmışımdır. Mesela, üç büyüklerden birinin reklam videolarını filme alırken iki adet (artık üretilmeyen) Samsung NX1 kullanmıştım.

Neden? Çünkü 4K çözünürlüğü vardı ve piyasadaki DSLR’ler o an için bu kadar kaliteli çözünürlüğe sahip değildi. 4K çözünürlük özelliği 1080 çalışma alanında bana montaj aşamasında çok daha fazla esneklik sağladı. Samsung NX1 hafif, taşınabilir ve en basitinden atılabilir bir kameraydı. Ana kamera ve kuş bakışı görünüş için kullanmıştım ve kimse de aradaki farkı anlamamıştı.

Aydınlatma firması için çekim yaparken de prodüksiyonu aydınlatmak için rakip firmanın ışıklarını ve/veya modifiye edicilerini kullanmıştım. Örnek vermek gerekirse röportaj seanslarını çekmek için yıllarca  Profoto D1 üzerinde 59″ Westcott Zeppelin’den yararlandım. Hatta o röportaj seanslarından bazıları Profoto tarafından kullanılmıştı. Tahmin edersiniz ki, bunu yapan tek fotoğrafçı / filmci de ben değilim. Bu tarz setlerde çalışırken olabildiğinizce diplomatik olmaya çalışırsınız ancak gerçek şu ki, yine de önceliğiniz elinizdeki işi bitirmektir.

Son günlerde mekan çekimlerinde kamera arkası görüntülerini ve reklam videolarını filme alırken Sony a7 II ve Sony a6300’ü esas kameralarım olarak kullanıyorum. Sebebi çok basit. Hafifler, taşınabilirler ve (aynı Samsung NX1 gibi) iş bitiminde atılabilirler, yani birinin başına sette bir şey gelse, üzüntüden ölmem. Daha pahalı kameralara kıyasla daha kolay yerine yenisini koyabilirsin ve yine de işi gerektiği gibi yapabilecek kadar iyilerdir. Asıl fotoğraf kameramın ne olduğu sorusunun cevabı kesinlikle o an elimde ne olduğuna bakar, Sony, Canon veya Phase One; ne çekiyor olursam olayım asıl hedefim her zaman için elimdeki işi bitirmektir.

Ucuz Fotoğraf Makinesi : Herhangi bir şey satın almadan önce gözden geçirmeniz gerekenler

Bir ekipman satın almadan önce her zaman kendinize şu 3 soruyu yöneltmeyi unutmayın:

  1. İşi bitirmek için yeterli mi?
  2. Satın almaya gücünüz yetiyor mu?
  3. Gereklilikten mi yoksa istediğinizden mi?

Kendinize karşı dürüst olun. Eğer ilk iki sorudan birine bile cevabiniz ‘Hayır’sa veya sadece istiyorsanız o zaman sonrasında tartışmasız vicdan azabı çeken yine siz olacaksınız. Aynasız mı çekmek istiyorsunuz? Bir deneyin. DSLR ile mi çekmek istiyorsunuz? Şimdiden iyi eğlenceler. iPhone’nunuzla mı çekmek istiyorsanız? Neden olmasın. Demek istediğim şu: ne alacağınız konusunda diğer insanların size etkilemesine izin vermeyin. Neye ihtiyacınız olduğunu bilen tek kişi sizsiniz.

Yazar ve Kaynak : Jeff Rojas :ucuz fotoğraf makinesi

Ucuz Fotoğraf Makinesi
Ucuz Fotoğraf Makinesi

Fotoğraf Makinesi Ekipmanlarınızı Kaybetmenizi Engelleyecek Beş Strateji

Fotoğrafçılar ekipman severler. Bu yüzden de içlerinden birini kaybettiklerinde buna fazlasıyla üzülürler. Sadece ekipmanların pahallı olmasından da değil, bir ekipmanı kaybedersek içimiz burulur, kalbimiz kırılır. Ekipmanlarımız genellikle bizim için gurur ve neşe kaynağıdır. İşte bu sebepledir ki, elimizden geldiğince onları kaybetmemeye çalışırız. O yüzden şimdi sizinle çekimden sonra ekipmanlarımın tamamının, eksiksiz bir bicimde benimle eve geri döndüğüne emin olmak için geliştirdiğim favori stratejilerimi paylaşmak istiyorum. İşte fotoğraf makinesi ekipmanları ‘nızı kaybetmenizi engelleyecek beş strateji.

 

Ucuz Fotoğraf Makinesi Strateji 1. Çantanızı doldurun

Fotoğrafçılar genelde çantalarında tonlarca parça şey taşır; kameralar, lensler, denklanşörler ve daha bir sürü başka şey. Bunların hepsini akılda tutmak çoğu zaman neredeyse imkansızdır ve çoğunlukla hep bir şeyleri unutursunuz. Arkada asla bir şey bırakmadığınızdan emin olmanın en iyi yollarından biri çantayı her zaman olabildiğince fazla parçayla doldurmaktır. Eğer bu dediğimi yaparsanız, kendi kendinize çantaya göz atıp, ‘dolu mu’ sorusunu sorarsınız ve bir bakışta geride bir şey bırakıp bırakmadığınızı çıkarabilirsiniz. Eğer çantada boş yer görüyorsanız bu demektir ki parçalardan biri eksik, geri dönüp etrafa bakınarak, dışarıda kalanın ne olduğunu anlayabilirsiniz.

Ucuz Fotoğraf Makinesi Strateji  2. Çantanızı sürekli düzenlemeyi alışkanlık haline getirin

Her şeyi bol bulamaç çantanıza tıkıştırmayın. Bunun yerine, içini düzenli tutmanızı zorunlu kılan, mesela her bir parçanın ayrı bir bölmeye yerleştirildiği türde tasarlanmış çanta ya da kılıfları tercih edin. Böylece, eğer çantanız tamamıyla dolu değilse bölmelere bakarak neyin eksik olduğunu rahatça algılayabilir ve kayıp parçayı çok daha hızlı bulabilirsiniz. Buradaki anahtar kelimemiz, süreklilik. Çantanın içini kendi ihtiyacınıza uygun şekilde düzenleyin ve bir daha da mümkün olduğunca az değişiklik yaparak aynı düzende tutmaya çalısın. Eğer her çekim öncesinde çantanızın içindekilerin yerleştirmesini baştan yapıyorsanız o zaman hiç bir şekilde neyin nereye ait olduğunun takibini yapamazsınız.

Ucuz Fotoğraf Makinesi
Ucuz Fotoğraf Makinesi

Ucuz Fotoğraf Makinesi Strateji  3. Asla Acele Etmeyin

Çekim sonuna geldiğinizde, çoğunlukla eşyalarınızı mümkün olduğunca hızlı toparlamaya ve etrafınızdakileri bekletmemeye çalışırsınız. Oysa acele etmek her zaman için kötü bir fikirdir; çünkü illa ki ekipmanınızdan bir parçayı unutuverirsiniz. Ayrıca, topladığınız eşyalarınızı da çantaya geri yerleştirirken farklı yerlere koyarsınız ve bu da size bahsettiğim ilk iki stratejiyi etkisiz kılar. Aslında bol bol vaktiniz var, iyi kullanın, değerli ekipmanlarınızı dikkatlice toparlayın ve arkanızda bir şey bırakmayın.

Ucuz Fotoğraf Makinesi Strateji  4. Kendi ekipmanınızı kendiniz toplayın

Çoğunlukla çekim boyunca beraber çalıştığınız insanlar size yardım teklif ederler. Bu teklifleri neredeyse her seferinde kibarca reddetmişimdir. İnsanların stantları çözmekte ya da yumuşak kutu ve benzeri parçalarla ilgili bana yardım etmelerinde bir sorun yok ama konu ekipmanı kutularına veya çantalarına yerleştirmeye gelince, bu işi her zaman tek başıma yapmayı tercih ederim. Bu konuda başkalarının yardım teklifini kabul edip, ekipmanı sizin için çantaya yerleştirmesine izin verdiğiniz an parçalar tamamen yanlış bölmelere konmaya baslar. Bu durumun tek istisnası, gerçekten güvendiğiniz, ekipmanın nasıl yerleştirilmesi gerektiğini sizin kadar iyi bilen, dikkatli bir asistanınızın olmasıdır.

Ucuz Fotoğraf Makinesi 5. Ekipmanınızı Sigortalayın

Ne yaparsanız yapın günün birinde bir parça ekipmanınız kaybolacak. O yüzden önleminizi alın ve ekipmanınızın koruma altında olduğuna emin olun. Birçok fotoğrafçı sigortanın gereksiz pahalı olduğunu düşünür. Sadece hobi olarak ilgileniyor olsanız bile size ekipmanınızı sigortalatmanızı şiddetle tavsiye ederim. Çoğu konut sigortası sağlayan şirket aslında ev içinde olmasa dahi ekipmanınızı da kapsar ve bu gerçekten harika. Tek sorun, standart konut sigortası poliçeleri bilgisayar ve diğer elektronik cihazlarınızın değerinden daha fazlasını karşılamaz.

Sigorta acentenizle konuşup poliçenizin ekipmanınızın tüm değerini kapsadığından emin olun ve eğer kapsamıyorsa, kapsama dışı değeri karşılayacak ekstra koruma talep edin. Şahsen, her ay ekstra 15 Dolar ödeyerek normal konut sigortası planımın üzerine ekipmanımın kapsamını 30.000 Dolara kadar arttırıyorum. Ek sigortanın adi “evden çalışma” olarak geçiyor ve yaptığım ticari isleri kapsıyor.

Not: Konut sigortası poliçeleri birçok durumda ev dışında yaşanan olaylarda sorumluluğu üstlenmeyecektir; ancak, ticari is yaptığınız zaman genelde başka bir lokasyona ise gittiğiniz için ek sorumluluk sigortası yaptırmanız gerekebilir.

Ucuz Fotoğraf Makinesi Sonuç

Sigorta acenteleri ekipmanınızı herhangi bir kayba karşı korumak için en iyi dostunuz. Her zaman planınızın ne olduğunu düşünün ve ona bağlı hareket edin. Ekipman kayıpları söz konusu ise, yeterince organize olmamak kesinlikle bu nedenlerden biridir, belki en sık rastlananı olmayabilir. Kaybolan ekipmanlara tekrardan deli miktarda paralar gömen fotoğrafçılardan biri olmayın. Bunu yerine, çekim lokasyonunu terk etmeden önce her şeyi eksiksiz yanınıza aldığınızdan emin olacak şekilde tedbirinizi alın.

 

Yazar ve Kaynak :  Ryan Cooper : ucuz fotoğraf makinesi

Yüksek Çözünürlüklü Fotoğraflar ve Fotoğraf Siteleri

Fotoğraf Makinesi Aparatları ve Fotoğraf Makinesi Aksesuarları

Süper Ürün Fotoğrafı Çekimi Nasıl Yapılır 2022

 

Yorum yapın