Yeni Başlayanlar için Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı İpuçları

Doğa veya vahşi yaşam fotoğrafçılığı ‘na ilginiz varsa eğer bir noktada nefesinizi tamamıyla kesecek olan bir manzara fotoğrafıyla karşı karşıya kalma şansınız vardır. Belki de daha önce bu ana kadar, bu fotoğrafın, öğlen batmakta olan altın güneş ışığının manzarayı süpürmekte olduğunu veya bazı küçük doğal mucizelerinin kapanmakta olduğunu içerdiğini fark etmemişsinizdir. Bu nasıl mümkün oldu? Diye kendinize soruyor olabilirsiniz.

Doğrusu, bu mükemmel fotoğrafların büyük bir çoğunluğu; fiziksel cefa, sabırla tekrar etme ve kişi tarafından elde edilen şans aracılığı ile meydana gelmiştir.

Burada, vahşi yaşam fotoğrafçılığında ve doğal yaşam çekimlerinde sizi daha da geliştirecek bazı ipuçları bulunmaktadır.

Doğa ve Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı  Dışarı Çıkmadan Önce Ödevinizi Yapınız

Bir fotoğraf ortaya çıkarmadan önce mümkün olabildiğince eğitimli olunuz. Ödevinizi yapmak vahşi yaşam fotoğrafçılığı için en önemli kısımlarda biridir, aksi halde bazı kısımlarından maalesef iğrenebilirsiniz. Hiçbir zaman elinizde hiçbir ipucu yokken bir durum üzerine gidemezsiniz. Her mücadele için tamamıyla hazır olmaya bilirsiniz; ancak güvenli bir şekilde durumdan sıyrılmak için kendinizi eğitebilirsiniz.

Doğa ve Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı  Nasıl Bir Donanıma Sahip Olunmalıdır?

Gelişmiş donanıma sahip olmak bir gereklilik değildir; ancak sabır ve azim oldukça önemlidir. Etkileyici doğa ve vahşi yaşam fotoğrafları çekmek için en son model ve mükemmel bir yakınlaştırma yapan objektife veya uzay çağı aletine sahip olmanıza gerek yoktur. Aynı zamanda, gerçekçi beklentilerde bulunmak ve hayal kırıklığına uğramamak için aletinizin neler yapabileceğinin farkında olmanız gerekmektedir.

Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı
Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı

Bu fotoğraf, kamera ile beraber 28-135mm’lik kit lens kullanılarak çekilmiştir. Öncesinde ise yavaş ve sessiz bir şekilde yerde sürünmüştüm.

En muhtemel olacak olan çekim için hazırlanın. Maalesef fotoğraf gezisi için hazırlanmak oldukça büyük bir gerginliğe neden olabilir. Malzeme eksikliğinden dolayı oluşabilecek korkudan dolayı fazla toparlanıp hazırlanmak daha kolay olabilir. Ancak çok toparlanmak, az toparlanmaktan çok daha kötüdür.

Ağırlaşırsınız ve rahatsız olursunuz. Kendinizi, fotoğrafçılar tarafından en çok kaçınılan durumlardan birinde bulursunuz ve yaptığınız işten zevk almazsınız. Karşılaşmanızın en muhtemel olduğu hayvanlar ve manzaralar için arayışa başlarsınız. Kendiniz için en önemli ve önemsiz olan şeyleri belirlemelisiniz.

Kararlarınızı verin, onlara sadık kalın ve gerisini bırakın. Bu durum toparlanma işini daha az stresli duruma getirecektir. Kuşlar ve hayvanlar gibi kolay korkutulup kaçırılan, vahşi yaşamı fotoğraflamayı planlıyorsanız eğer özne ve kendi aranızda tutabileceğiniz en iyi yakınlaştırıcı lensini yanınıza almanız gerekmektedir. Gizliliği endişe uyandırmayan manzaraları veya sahneleri çekmek için ne yapmalıyım? Daha iyi bir görüntü elde etmek için daha geniş açılı bir lens yanınıza almanız gerekebilir.

En nihayetinde, her durum için kullanılan bir lens olduğu gizlenecek bir sır değildir. Herhangi bir lense sahip olmanıza rağmen en iyi kullanım için fotoğraf çekmek üzere ayrılmadan önce yeterli bilgiyi edinin.

Doğa ve Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı  Doğru Hazırlanmış Bir Çanta Altın Değerindedir

Çantanızı rahat bir şekilde taşıyamıyorsanız eğer planlanan hiçbir şeye değmeyecektir. İhtiyacın olan donanımı taşıyabilmen için gerekli kamera çantasını bulmalı ve eşit bir şekilde de rahat olmalıdır. Çantalar, fiyat ve kalite bakımından oldukça çeşitlidir fakat insanlar genellikle ödediği kadarının kalitesinde alırlar. Biraz daha yüksek bir bütçeyle, yarı su geçirmez veya suya dayanıklı bir çanta düşünebilirsiniz.

Vahşi yaşam fotoğrafçılığı için uygun olan, yağmurluksuz ve yağmurluklu hafif çantam.

Görüşleri inceleyerek ve bedenine, kullandığın malzemeye ve de dışarıya çıkarmayı planladığın çantaya uygun bir şeyler seçebilirsiniz. Eğlenceli ve de tatminkâr bir deneyim yaşayabilirsiniz. Konfor konuşuyor…

Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı
Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı

Doğa ve Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı  Konfor Öğeleri

Ayakkabılar: Herhangi bir vahşi yaşam fotoğrafçısı için bir çift rahat yürüyüş ayakkabısı veya botu en önemli şeydir. Taş, kir, çamur, su, böcekler, kayalar ve ürpertici sürüngenleri uzak tutacak bir çift ayakkabıya veya bota ihtiyacınız vardır. Ayakkabılarınız, uzun mesafe yürüyüşleri için uygun ve oldukça rahat olmalıdır. Ayaklarınız, rahatsız oluyorsa eğer düşündüğünüzden daha da kısa bir sürede gezintinizi kesmeniz gerekecektir.

Doğa ve Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı  Bir Kontrol Listesi Hazırlayınız

Herhangi bir çekime başlamadan önce aklınızda bir kontrol listesi hazırlamanız her zaman için iyi olacaktır. Başlamadan önce kendinize aşağıda bulunan soruları sorunuz:

Herhangi bir izne veya izinlere(ruhsat gibi) ihtiyaç var mıdır?

Bazı Ulusal veya Devlet Parkları veya kutsal vahşi doğa alanlarına giriş yapabilmek için özel izinlerin alınması gerekmektedir; özellikle taşrada kalmış araziler için bu izinlere ihtiyaç vardır.

Taşıtımı nereye koyacağım?

Bu oldukça önemlidir. İnanın bana, aracınızı izin verilmeyen bir alana park ettiğinizde oldukça yüksek bir cezaya tabii tutulursunuz veya daha kötüsü arabanızı çekilmiş bir şekilde bulmak için geri dönersiniz.

Herhangi bir süre kısıtlaması var mı?

Birçok doğal alan ve park, işletmeler gibi zaman kısıtlamasına sahiptir. Mükemmel güneş yükselişini çekmek için geldiğin alanın şafak sonrasına kadar erişilemez olması ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Üstelik birçok vahşi varlık ve yaratık, sabahın erken saatlerinde veya öğleden sonra aktif haldedir.

Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı
Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı
Tahmini hava koşulları nedir?

Bu oldukça önemli bir durumdur. Hava durumuna bağlı olarak ne beklediğini az çok kestirmeniz gerekmektedir. Önceden tahmini hava durumunu kontrol ediniz ve mümkünse eğer o eklentiyi gün boyunca üzerinizde tutunuz. Kendinizi asla tehlikeye atmayı düşünmeyiniz veya kendinizi kötü hava koşulları için hazır olmayan bir donanımla beraber dışarı çıkma girişiminde bulmayınız.

Gündoğumu ve Günbatımının saatleri nedir?

Aynı şekilde, gündoğumunu ve günbatımını çekmek istediğiniz bölgelerin, o saatlerde girilebilir olup olmadığını kontrol ediniz. Gitme saatinden önce, istediğiniz bölgeye yeterli sürede varabilmeniz ve aletlerinizi kurabilmeniz için programınızın farkında olmanız gerekmektedir.

Genel olarak fotoğrafı çekilmiş hayvanlar, araziler veya yapılar var mıdır?

Ziyaret etmek istediğiniz alan etrafında genel olarak nelerin fotoğrafının çekildiği hakkında araştırma yapmalısınız. Turistler tarafından en az gezilen bölgeler hakkında bir park bekçisi veya görevli bulup sorular sorunuz. Popüler olanın ne olduğunu öğrenmeniz ve aynı yerden aynı şekilde defalarca çekim yapmamanız için yardımcı olur. Yaratıcı fikirler için arayışlarda bulununuz ve kendi işinizi ortaya koyunuz.

Bölgenizi araştırdınız ve beklentiniz hakkında güzel bir düşünceniz var. Burada, varış noktanıza varmadan önce bilmeniz gereken, size yardımcı olacak olan bazı ipuçları vardır;

Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı
Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı

Doğa ve Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı  Shoot RAW

Eğer mümkünse fotoğraf çekmek için kameranızı RAW formatına ayarlayınız. RAW fotoğraflar, temelde işlenmemiş, bazısına göre pişirilmemiş, doğrudan kameranızın görüntü sensöründedir. JPEG’le karşılaştırdığımız zaman muazzam miktarda piksel bilgisi ve daha çok alan ve hafıza barındırmaktadır. Ayrıca bu ek bilgi rötuş aşamasındaki değişikliklerde daha çok olanak sağlamaktadır.

Doğa ve Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı  En Düşük Pratik ISO’yu Kullanınız

Fotoğrafik film ve görüntü sensörleri ISO değeri ışık duyarlılıklarıyla alakalıdır. Özetlemek gerekirse; yüksek ISO değeri, görüntü elde edebilmek için düşük ışığa ihtiyaç duyar. Ne yazık ki daha yüksek ışık duyarlılığı ile görüntü paraziti yükselir. Birçok durumda (fakat hepsinde değil), genellikle düşük ISO değerini kullanmak istemeniz mümkündür. Hızlı bir deklanşör hızı, genellik vahşi yaşamın hızlı hareketlerinin çekilebilmesi için gereklidir ve yüksek parazit, bulanık bir görüntüden daha az fark edilir hale gelir.

Doğa ve Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı Vahşi Yaşamı Çekerken Otomatik Odak Devam (Al Servo) Modunu Kullanınız

Otomatik odak, en iyi dostunuz veya düşmanınız olabilir. Vahşi yaşamı çekerken, otomatik odak mükemmel bir araçtır! Hayvanlar ve kuşlar; özellikle vahşi çeşitlilik için en sık kullanımdadır. Oluşturulmak istenen fotoğrafta dikkatli bir şekilde konumları değiştirir, yakınlaştırır veya uzaklaştırır. Otomatik Odak Devam Modu ve Otomatik Odak Servo Modu oldukça kullanışlıdır. Kameranızdaki işlevine bağlı olarak farklı isimlerle anılsalar bile ikisi de aynı şekilde, hareket eden cisimleri devamlı bir şekilde odakta tutmayı başarabiliyor.

Seçilen odak noktasını öznenin üzerine yerleştir ve deklanşör düğmesine otomatik odağı bağlamak için yarı basılı bir şekilde dokununuz. Siz deklanşör düğmesindeki baskıyı sürdürürken, özneyi takip ettiğiniz sürece odak ise orada takılı kalmaya devam edecektir. Fotoğraf makinenizin modeli için belirli otomatik odak olanakları ve her modun nasıl seçileceğini öğrenmek için kameranızın kullanım kılavuzunu okuyunuz.

Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı
Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı

Doğa ve Vahşi Yaşam Fotoğrafçılığı Tripod’u (Üç Ayaklı Sabitleyici) Unutmayınız

‘’Gerçekten Tripod’a ihtiyacım duyacağımı hiç düşünmüyordum.’’ sözcükleri genellikle potansiyel olarak mükemmel bir çekimin kaçırıldığı kötü hikâyelerin başlangıcında kullanılır. Birçok doğal ve vahşi yaşam fotoğrafçılığı durumlarında, Tripod oldukça önemli bir gereçtir. Bir taneye sahip olmak her zaman için oldukça önemlidir. Kamera kurulumunuzu kaldırabilecek kadar güçlü, oldukça parlak ve sıkı bir Tripod bulmalısınız.

Öğrenirsen hazırlanabilirsin. Hazırlanırsan fotoğraf çekebilirsin. Fotoğraf çekebilirsen gelişirsin.

Vahşi yaşamı fotoğraflamak zor olabilir; ancak sanatsal, kişisel ve ruhsal ödüllere olanak sağlar. Kısacası dışarı çık ve yaptığın işten zevk almaya bakın; ancak kamerayı bırakmayı ve çevrenizde olan bitenlerden de zevk almayı unutmayınız.

‘’Doğanın modası asla gemez.’’-Anonim.

 

2021 Vahşi yaşam fotoğrafçılığı ödül kazananlar : the guardian

10 süper vahşi yaşam fotoğrafçılığı örneği : fotoğraflar

 

Yorum yapın