En Süper Yansıma Fotoğrafları Nasıl Çekilir 2022 Güncel

En Süper Yansıma Fotoğrafları Nasıl Çekilir 2022 Güncel

Profesyoneller gibi şelale fotoğrafları, yansıma fotoğrafları, keskin doğa fotoğrafları ve keskin manzara fotoğrafları nasıl çekilir sorularına cevap aradık.

SU DA YER ALAN YANSIMALARI NASIL ÇEKEBİLİRİZ?

Seyahat ederken yapmayı en çok sevdiğim şey yansıması olan bir su yatağı aramaktır.

Yansıma Fotoğrafları çekmek, görseliniz üzerinde eşsiz bir görüntü bırakarak alan derinliği ve etkileyicilik ekler.

Bu sefer ki seyahatinizde aşağıda yer alan ipuçlarını yapacağınız Yansıma Fotoğrafları çekimleri için kullanmayı ihmal etmeyiniz.

Alacakaranlık’ta Şehir Işıkları ve Yansıma Fotoğrafları

Gece henüz gelmeden, gökyüzünün kobalt mavisi olduğu ve ışığın, binalara yakın su birikintileri tarafından yansıtıldığı zaman büyü gerçekleşir.

Ön planda botların yer aldığı deniz kenarı bir otelin yaz akşamı saatlerinde yapılan çekimini örnek olarak alabilirsiniz. Gün batımının hemen ardından otel üzerindeki ışığı suya yansıtarak kobalt mavisi suyu oldukça dinamik bir hale getirdi.

Sabah Saatlerinde Sakin Göl ve Yansıma Fotoğrafları

Sabahları erken uyandığınızda, gölün dümdüz, sakin olduğunu ve mükemmel bir yansıtma yaptığını görürsünüz. Mükemmel Yansıma Fotoğrafları yakalamak düşünüldüğünden daha da zordur çünkü en ufak bir esinti dalgalanmaya ve su üzerinde bulanıklaşmaya sebebiyet verir.

Dağ içerisinde bir göl bulmuşsanız eğer sabah saatlerinde daha sakin bir su elde etme şansına sahipsinizdir. Güneşin ilk ışıklarının dağın tepesinden belirmeye başlayıp suya yansıdığı an çekim yapmak için çok şanslı olduğunuzun farkına varacaksınız.

Bölgede dolaşıyorken, batıda güneşin doğuşunun ilk ışıklarını görmenizi sağlayacak bir pusula bulundurmanız gerekmektedir; ardından çekimini yapacağınız özne ve kendi aranıza bir su birikintisi koyup mükemmel bir fotoğraf çekimi yapınız.

Convict Gölü, Kaliforniya. yansıma fotoğrafları
Convict Gölü, Kaliforniya. yansıma fotoğrafları

Üçte birlik kuralı yıkmak ve görselde mükemmel bir simetri yaratmak için sakin bir göl önemli bir fırsattır. Ufuk noktasını çerçevenin ortasına yerleştiriniz ve aynı miktarda öğe ve yansıma ekleyiniz.

Parlaklıktan dolayı suya direkt ışıktan kaçınacaksınız. Kendi üzerinde ışığı yansıtılmış olan renkli bir öğeniz olduğu ve bu öğenin de suya yansıtılmış olduğu zaman en iyi durumdasınız demektir. Böylece yansıma doymuş renkler içerirken parlaklık barındırmayacaktır.

Çok Sakin Olmayan Göl ve Yansıma Fotoğrafları

Suyun üzerindeki dalgalar değişik bir etki oluşturmaktadır. Bu etkiyi yakalayabilmek için ya rüzgârın gelmesini beklemeniz gerekecek ya da deklanşör açık bir şekilde suyun hareket edeceği zamana kadar beklemenize yardımcı olacak uzun pozlama donanımı taşımanız gerekecektir.

 

Convict Gölü, Kaliforniya. yansıma fotoğrafları
Convict Gölü, Kaliforniya. yansıma fotoğrafları

 

Gün Doğumu veya Gün Batımında Okyanus ve Yansıma Fotoğrafları Nasıl Çekilir

 

Açıkçası okyanustaki su sürekli hareket halinde olduğu için mükemmel bir yansıma çekimi yapmanız mümkün görünmemektedir; ancak okyanus halen gökyüzünün rengini yansıtmaktadır. Ayrıca gün doğumu veya gün batımı renkleriyle yansıtılmış ışığı çektiğiniz zaman mükemmel bir de sonuç elde edeceksiniz.

 

 

Kuşlar ve Yansıma Fotoğrafları

Kuş yansımalarını çekmeyi seviyorum. Bunun nedeninin ise görselin oluşturulabilmesi için birçok şeyi bir araya getirmeniz gerektiğinden dolayı ortaya çıkan zorluk olduğu kanaatindeyim.

  • İlk olarak çevrede hiç rüzgâr olmaması gerekir.
  • İkincisi mükemmel bir ışığa ihtiyacınız vardır.
  • Üçüncüsüyse bir kuşa ihtiyacınız vardır.

Bu leyleği çekebilmek için üç gün boyunca her sabah sakin suyu bulmak için bulunduğu bölgeye gittim; ardından oldukça sakin bir şekilde pozisyonumu belirleyip kuşun gelmesi için beklemeye koyuldum. İlk seferde kuş orada olsaydı ve yakınlaşmaya çalışsaydınız yüksek ihtimalle işe yaramayacaktı.

 

 Sazlıklar ve Yansıma Fotoğrafları

Mükemmel görüntüler meydana getiren, suyu içerisinden çıkan otlar veya sazlıklar için çevrenizi tarayınız. Suyun üzerinde nilüfer yastıkçıkları olmasaydı eğer suyun zeminini görmek çok daha zor olacaktı.

 

Sadece Yansıma Fotoğrafları

Direkt ışığı alan öğenin çerçeve içerisinde yer almasına gerek yoktur. Esas konuyu bırakıp sadece yansımaya odaklandığınız zaman ilginç sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Yosemite Ulusal Parkında yer alan yarım tepeye ışık direkt bir şekilde düştüğü ve çok sert bir görüntü yarattığı için onu odak dışı bırakıp sadece yansımaya odaklanmaya karar verdim. Böylelikle soyut empresyonist bir duygu yaratmış oldum.

Daha soyut bir görüntü elde etmek için ise renkli nesnelerin dalgalı su üzerindeki yansımalarına yöneliniz. Öznenin ne olduğunu anlayamıyorsanız eğer bu konuda tedirgin olmanıza gerek yoktur.

Yağmurlu bir gün olduğundan ağaçları çekmek pek de güzel bir tercih olmayacaktı. Ben de daha soyut bir iş yapmak için yüksek rüzgârlar tarafından sallanan ağaçların sudaki yansımasını çekmeye karar verdim.

yansıma fotoğrafları nasıl çekilir
yansıma fotoğrafları nasıl çekilir

Yansıma Fotoğrafları için TAKTİKLER

Yaptığınız tercihleri hatırlayınız: özne ve yansıma; sadece yansıma; sakin su; bulanık su.

Direkt ışığın su üzerinde pırıltılar yaratacağından dolayı suya yansıma bırakacak olan esas nesnenin üzerine direkt ışığın düşmesinden yanasınız; fakat pırıltıyı yok etmek istiyorsanız ışık kırıcı filtre kullanarak parıltıyı düşürebilir veya tamamen kaldırabilirsiniz.

Ayrıca doğal yoğunluk filtresi kullanmayı da deneyebilirsiniz. Yansımalar genellikle esas özneden bir iki kat daha koyu olduğundan dolayı istenmeyen ayrıntıları çıkartmak için doğal yoğunluk filtresini kullanabilirsiniz. Eğer böyle bir filtreniz yoksa dijital ortamda Photoshop veya Lightroom uygulamaları üzerinden gerekli ayarlamaları yapmanız gerekmektedir. Aklınızdan asla çıkartmamanız gereken diğer önemli bilgi ise yansımaların her zaman bir iki ton daha koyu olması gerektiğidir. Yansımalara esas özne gibi parlaklık veriyorsanız eğer görsel doğru bir şekilde durmayacaktır.

Çerçevede yer alan yansıma miktarını en yükseğe çekebilmek için geniş açılı lens kullanmanız gerekecektir.

 

Yüksek Çözünürlüklü Fotoğraflar ve Fotoğraf Siteleri

Fotoğraf Makinesi Aparatları ve Fotoğraf Makinesi Aksesuarları

Süper Ürün Fotoğrafı Çekimi Nasıl Yapılır 2022

Yansıma Fotoğrafları için Site

yansıma fotoğrafları nasıl çekilir
yansıma fotoğrafları nasıl çekilir

Yorum yapın