Ümit Blog

Ümit blog öncelikle bir kişisel Blog sitesidir.  Fikirlerimi, düşüncelerimi ve duygularımı burada paylaşmaya çalışacağım. Genel olarak her konudan bahsetmek istesem de öncelikli kategorilerim olacaktır. Şu an itibariyle Ümit Blog sitesinde fotoğraf , outdoor ve teknoloji kategorilerinde yazılar yazmaktayım. Ümit Blog her ne kadar kişisel bir blog olarak açılmış olsada zamanla yeni yazarlar aramıza katılabilir. Şu anda benim dışımda yakın bir arkadaşım Minik Kechi kod adıyla gezi yazılarımızı yazmakta.

Beğendiğimiz yabancı dillerde ki yazıları ise anlaşmalı çevirmenlerimizle Türkçe diline çeviriyoruz. Çeviriler bazen anlam kayması yaşasada elimizden geldiğince düzeltmeye çalışıyoruz. Çevrilmesini istediğiniz yazılar varsa sizin için çevirtebiliriz.

Ümit Blog Arhavi Çifte Köprü
Ümit Blog Arhavi Çifte Köprü

Ümit Blog Fotoğraf Kategorisi :

Öncelikle fotoğraf sanatındaki geçmişimden bahsedeyim. 2013 yılına kadar hiçbir fotoğraf bilgim yoktu. Kendime bir hobi edinmek amacıyla 2013 yazında satın aldığım Canon 60d ile fotoğraf sanatına bir giriş yaptım. Tamamen acemi olduğum için ne çekeceğimi yada ne çekmekten mutlu olacağımı bilmediğimden dolayı fotoğraf sanatı ile ilgili bir çok kitap okudum. Sonrasında kitaplar yetersiz oldu bir çok İngilizce Türkçe makale okuyup video izledikten sonra fotoğraf hobi olmaktan çok daha fazlası oldu benim için.

Bu kadar teorik araştırmadan sonra artık öğrendiklerimi ve bildiklerimi Ümit blog içinde paylaşmaya karar verdim. Fotoğraf kategorisinde paylaşacağım alt başlıklar ise şimdilik haber , inceleme , tavsiyeler ve temel bilgiler olacak.Temel bilgiler adından da anlaşılacağı gibi fotoğraf sanatı ile temel ve basit konularla alakalı olacak. Örneğin kamera nasıl tutulur yada diyafram nedir gibi.

Tavsiyeler kategorimizde ise özellikle fotoğraf sanatına yeni başlayanlara çeşitli tavsiteler vereceğiz. İnceleme kategorimizde çeşitli fotoğrafçılık ekipmanlarının incelemesi olacak. Haber kategorimizde ise fotoğraf ve fotoğrafçılık ile alakalı haber ve gelişmeleri duyurmaya çalışacağız.

Ümit Blog Outdoor Kategorisi :

Outdoor kısaca evinizin dışında yaptığınız her iştir. Aslında çok geniş bir kategoridir. Plajda yüzmekte bir outdoor aktivitedir ; evereste tırmanmakta. Kategori çok geniş olduğu için sadece kendi yaptığım ve yapacağım outdoor aktiviteler hakkında yazmaya çalışacağım. Outdoor kategorimizde özellikle gezilerimiz seyahatlerimiz önemli bir yer tutacak. Hemen hemen her hafta en azından 1 yere gitmeye özen gösteriyorum amacım bunu hayat biçimi haline getirmekse de şimdilik haftada 1 outdoor gezi aktivitesi ile idare edeceğiz.

Outdoor tavsiyeler kategorisinde ise kendi yaptığım aktivitelerden elde ettiğim bilgi ve tecrübe birikimlerimi özellikle yeni başlayanlarla paylaşacağım. Yürüyüş yada koşu ayakkabısı tavsiyeleri yada sırt çantası tavsiyeleri gibi konu başlıkları olacaktır. Outdoor kategorisine ileride incelemeler ve haberler gibi alt kategoriler de açmayı düşünüyorum. Zaman el verdikçe o konularada giriş yapacağım.

Ümit Blog Teknoloji Kategorisi :

Teknoloji de Outdoor gibi çok kapsamlı bir kategori. Kendim de çocukluğumdan beri teknolojiye ve teknolojik ürünlere oldukça meraklı olduğumdan blog sitemde olmazsa olmaz bir kategoridir teknoloji. Teknoloji kategorisinde benim kendi ilgilendiğim alanlar genelde domain (alan adı) , bilgisayar ve müzik ürünleridir. Alan adı sektörü uzun yıllarca geçim kaynağım olduğundan blog sitemde başlıca yeri haketme. Her ne kadar eskisi kadar alan adı kovalamasamda halen ucundan kenarından ilgileniyorum. Bilgisayar ve ben zaten ayrılmaz ikiliyiz. Hemen hemen her türlü bilgisayar ürününe merakım vardır.

Bazen sadece bu nedir diye merak edip satın aldığım hatta amazon üzerinden getirttiğim çok ürün oluyor. Teknolojik müzik ürünleri yeni merak sardığım bir konu. Her ne kadar iyi bir kulağım olmasada her türlü müzik ürününe meraklıyım. Maalesef herhangi bir müzik enstürmanı çalamıyorum ancak hepsini dinleyebiliyorum. Özellikle kulaklıklar ve amfiler üzerinde bir merakım devam etmekte. Ümit blog sitemizde konuk yada sürekli yazar olmak isteyenlere ayriyeten kapımız açık. Sadece bizim yazdığımız kategorilerde değil istediğiniz kategoride yazabilirsiniz. Yazı yazmak için lütfen iletişime geçiniz.

Ümit Blog Nedir sorusunu kısaca cevaplarsak Ümit Blog şimdilik tek yazarlı 3 kategorili ( fotoğraf – teknoloji – outdoor ) bir blog sitesidir. Ümit Blog’un hayali ileride büyüyüp çok yazarlı çok kategorili bir genel bir blog sitesi olmaktır.

Umit.net alan adından bahsetmemiz gerekirse Umit.net karlı ve soğuk bir 4 şubat 2004 akşamı kayıt edildi. Alan adını ilk kaydedeni bilmesekte kendisini sevgiyle saygıyla anıyoruz. O tarihlerde bu alan adını almak bizim aklımıza gelmemişti. Devamında tahminen bir kaç kez el değiştiren alan adı sevgili dostum Uğur Ata’nın (namıdiğer afmesu ugur.net)  yardımlarıyla soğuk ve yağmurlu bir 4 Mart 2014 akşamında son sahibini bulmuştur. Şu an Umit.Net alan adı Google‘da kayıtlı ve keyfine bakmaktadır.

Peki neden blog dersek , araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyorum. En önemli hobilerimden biridir bilmediğim bir konuda nette sörf yapmak. Bir konuyu araştırmaya başlar saatlerce araştırır sonra öğrendikçe ne kadar az bildiğimi öğrenirim. Yeni 1 şey öğrendikçe tekrar 10 farklı şeyi merak ederim. Artık yaş belli bir kemale erince bildiklerimizi paylaşma ihtiyacı oluştu. Ne demiş atalarımız

Eşek ölür semeri kalır, insan ölür eseri kalır.

Belki bu blog buradaki bir satır yazı eser niteliği taşıyarak birilerine kalır düşüncesiyle buradayız.

Şimdilik yazıları kendim , ben , keyfim ve kahyası hep beraber yazıyoruz. Ancak yeni yazar ve kahya alımlarımız olacaktır. Başvurular için sağ alttan iletişime geçebilirsiniz. Yada üst menüden iletişime geçebilirsiniz. Yada siz iletişime geçmeyin ben sizi telepatik olarak bulurum. Her ne kadar şimdilik tek yazarımız olsada konuk yazar olarak sevgili arkadaşım Minik Kechi arasıra yaptığımız outdoor gezilerimizin yazıları ile bize katılıyor. Bir diğer konuk yazarımız ise Çevirmen. Çevirmen bir supermen olmasada bizim için yabancı dillerde ki kaynaklardan Türkçe’ye çeviri yapıyor.

Ümit Blog Websitesinin Hayali

Onlarca belki yüzlerce yazmayı , paylaşmayı seven, bildiklerini aktarmaktan çekinmeyen, bilgiye aç yazar grubu ile her kategoride yazı, makale, fotoğraf , video ve yeni icat edilecek ne varsa onlardan paylaşan bir blog sitesi olmaktır.

Mary Schannen ‘nin bu fotoğrafın da ki gibi biz de hayallerimize ulaşmaya bu kadar yakınız !